صنایع نفتی

میادین نفت و گاز مقدار زیادی لوله آهن، فولاد، لوله، پمپ، شیر و میله مکنده مصرف می‌کنند. نشت باعث ازبین‌رفتن روغن و گاز و همچنین نفوذ آب و لجن می‌شود و در نتیجه باعث افزایش خسارت خوردگی می‌شود. آب‌شور و سولفیدهای غالباً در چاه‌های نفت و گاز وجود دارند. خوردگی در چاه‌ها در داخل و خارج از پوشش رخ می‌دهد. تجهیزات سطح در معرض خوردگی جو هستند. در عملیات ریکاوری ثانویه، آب را به داخل چاه پمپ می‌کنند.

در جریان عملیات خط لوله معمولی، محصولات نفتی گرم با مقادیر کمی نمک و آب از طریق خط لوله عبور می کنند. عوامل موثر مواد مغذی (نیتریت، فسفات و غیره)، اکسیژن، کلرید و باکتری ها، عوامل ایجاد کننده خوردگی داخلی در خطوط انتقال نفت هستند. در خطوط انتقال نفت، رکود آب در لبه ها و شیب های سیستم انتقالی رخ می دهد و این بعنوان یک منبع پرورش برای باکتری عمل می کند. به طور کلی، تخریب در حدواسط بین نفت و آب شروع می شود. تحت این شرایط، ضد خوردگی موثری برای جلوگیری از خوردگی خط لوله مورد نیاز است. همچنین برآورد شده است که ۴۰ درصد از همه خوردگی های داخلی خطوط لوله در صنعت گاز و نفت را می توان به خوردگی میکروبی نسبت داد. روش های مختلفی برای حفاظت از خطوط لوله نفت از خوردگی استفاده می شود. استفاده از یک سطح پوشش محافظتی یکی از این روش هاست. این روش بسیار گران است و پوشش دادن خط لوله زمانی که خط لوله دچار خوردگی شده و پر از محصول نفت است، کاری غیر ممکن است. یکی از رویکردهای کارآمد و مقرون به صرفه برای کاهش این مشکل، استفاده از ضد خوردگی هاست. بنابراین نیاز فوری و ضروری برای بکارگیری ضد خوردگی مؤثر، ایجاد می شود.

خط لوله نقش مهمی را در سراسر جهان، بعنوان وسیله ای برای انتقال گازها و مایعات در فاصله های طولانی از منابع خود تا مصرف کنندگان نهایی بازی می کند. در حال حاضر حدود ۴۶۰،۰۰۰ کیلومتر (۲۸۵،۰۰۰ مایل) از خطوط لوله مشترک حمل و نقل، حدود ۴۶ درصد از کل نفت خام و محصولات تصفیه شده ایالات متحده را حمل می کند. مقدار زیادی پول در سال برای پیشگیری، نظارت، بازرسی و تعمیرات زمین از آسیب های ناشی از خوردگی صرف می شود. برنامه های کنترل داخلی خوردگی معمولا شامل استفاده از مواد شیمیایی با ضد خوردگی های نفتی انجام می شود. مهار کننده های خوردگی در چند نوع اساسی، در بازار وجود دارند. آن ها بعنوان محلول در روغن، پراکنده شده در آب، محلول در آب، محلولیت محدود (gunkers) و فرار وجود دارند، و هر کدام از این ضد خوردگی ها به طور انحصاری بر اساس شرایط مختلف لوله های انتقال نفت، بکار می روند.

نمایش یک نتیجه